M3U DOSYASI NEDİR
Görüntülenme:197
Yorum: 0

M3U DOSYASI Nedir? Ne İşe Yarar?


M3U dosya uzantısına sahip bir dosya, M3U URL'si anlamına gelen bir iPTV Sesli Oynatma Listesi dosyasıdır. Bir M3U dosyası sadece ses (bazen video) dosyalarına işaret eder; böylece bir medya oynatıcısı bunları çalma için sıraya alabilir. Bu metin tabanlı dosyalar, medya dosyalarına ve veya klasörlerine URL'ler ve veya mutlak veya göreli yol adları içerebilir. UTF-8 ile kodlanmış M3U dosyaları yerine M3U8 dosya biçiminde kaydedilir.

VLC, çok çeşitli ses ve video formatlarını desteklemesi nedeniyle en çok tercih edilen ücretsiz iptv medya oynatıcısıdır. Artı, yalnızca M3U biçimini değil, aynı zamanda M3U8, PLS, XSPF, WVX, CONF, ASX, IFO, CUE ve diğerleri gibi oynatabileceğiniz benzer oynatma listesi türlerini desteklemektedir. Winamp bunları destekleyen ilk programlardan biri olmasına rağmen, diğer medya oynatıcıları Windows Media Player, iTunes ve Audacious gibi M3U dosyalarını da açabilir. M3U dosyaları elbette metin tabanlı herhangi bir metin editörü ile açılabilir (bkz. Aşağıda ne demek istediklerime bakın). Ücretsiz Not Defteri ++ tavsiye ederim.

M3U dosyaları genellikle sıfırdan oluşturulmamıştır. Örneğin, VLC gibi medya oynatıcılarında, şu an açık olan İptv kanallarının listesini bir playlist m3u dosyası kaydetmek için Medya> Dosya Listesine Kaydet ... seçeneğini kullanabilirsiniz. Ancak, kendi M3U dosyanızı oluşturmak istiyorsanız, doğru sözdizimini kullanmanız önemlidir.

Benzer Konular

YORUMLAR

YORUMLAR (0)